sobota, 7 kwietnia 2012

Konflikt podbarkowy


Określenie “Konflikt podbarkowy” po raz pierwszy zostało użyte przez Neera w roku 1972. Opisał on sytuację w której w czasie ruchu kości ramiennej dochodzi do uwięźnięcia tkanek miękkich, co prowadzi do bolesnego stanu zapalnego.

Staw ramienny

Anatomia
Obserwując budowę stawu ramiennego zauważymy, że pomiędzy głową kości ramiennej a wyrostkiem barkowym łopatki istnieje niewielka przestrzeń przez którą przechodzi warstwa mięśni.
Są to mięśnie stożka rotatorów. Mięśnie te umożliwiają nam ruchy rotacyjne ramienia oraz zgięcie i odwiedzenie w stawie ramiennym. Pomiędzy warstwą mięśniową, a wyrostkiem barkowym znajduje się coś w rodzaju poduszeczki zapewniającej dobry poślizg dwóch powierzchni względem siebie.  Jest to kaletka podbarkowa

Etiologia
Konflikt podbarkowy może pojawić się u każdego, kto ma zwężoną przestrzeń podbarkową i często wykorzystuje ruchy ręki ponad głową

Na schorzenie to narażeni są szczególnie sportowcy reprezentujący takie dyscypliny jak:
  • tenis,
  • pływanie,
  • piłka siatkowa,
  • podnoszenie ciężarów,
  • rzuty oszczepem
  • rzut młotem

Przyczyn zwężenia przestrzeni podbarkowej można wymienić kilka. Może ona na przykład wynikać jedynie z zachwiania równowagi mięśniowej, przez którą cała kość ramienna zbliża się do wyrostka barkowego. Innym powodem zwężenia jest deformacja krawędzi wyrostka barkowego z jego zagięciem ku dołowi.

Inne przyczyny to:
  • artroza stawu barkowo-obojczykowego,
  • pogrubienie i zwapnienie więzadła kruczo-barkowego tworzącego strop stawu ramiennego
  • brak zrostu między poszczególnymi jądrami kostnienia wyrostka barkowego (os acromiale). Powoduje to, że podczas ruchów ścięgna mięśni stożka rotatorów oraz kaletka podbarkowa trą o wyrostek barkowy i więzadło kruczo-barkowe.



Etiologia
W wyniku mechanicznego drażnienia powstaje stan zapalny. Zapaleniu towarzyszy obrzęk tkanek miękkich który jeszcze bardziej zwęża przestrzeń podbarkową i nasila dolegliwości bólowe. Powstaje przewlekły stan zapalny, który ostatecznie może doprowadzić do uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów.

Objawy konfliktu:
  • ból w czasie czynnego zgięcia i odwiedzenia w granicach 80-120 stopni,
  • kłujący ból w czasie nagłego odwiedzenia lub zgięcia,
  • tkliwość w okolicy wyrostka barkowego,
  • zaburzenie prawidłowego rytmu ramienno-łopatkowego,
  • ból w czasie snu na boku z zajętym barkiem.

Diagnostyka
Wnikliwie badający doktor rozpozna co dzieje się ze stawem barkowym. Dla potwierdzenia rozpoznania można wykonać badanie USG, który wykaże stan zapalny w kaletce podbarkowej oraz oceni strukturę ścięgien stożka. Dzięki temu że badanie ultrasonograficzne jest badaniem dynamicznym możemy ocenić w ruchu, które struktury ulegają wklinowaniu w czasie odwiedzenia czy zgięcia w stawie ramiennym.

Leczenie

Przy niewielkim stopniu nasilenia konfliktu, bez uszkodzenia ścięgien stożka, odpowiednio prowadzona rehabilitacja razem z działaniem przeciwzapalnym ma szansę powodzenia.

Należy kontynuować ćwiczenia rozciągające i kondycyjne z wyłączeniem aktywności „ponad głową” Dopuszczalne są pojedyncze iniekcje leków sterydowych w celu zmniejszenia stanu zapalnego. W przypadku nasilania konfliktu , ewidentnych zmian anatomicznych powodujących cieśń lub przy uszkodzeniu ścięgien należy rozważyć leczenie operacyjne. Zabieg taki można wykonać artroskopowo wykonując jedynie dwa niewielkie nacięcia na skórze. W czasie zabiegu usuwa się zapalnie zmienioną kaletkę podbarkową oraz więzadło kruczo-barkowe. Można również wyrównać zagięty brzeg wyrostka barkowego lub też usunąć zmiany ze zwyrodniałego stawu barkowo-obojczykowego. Całość zabiegu nazywa się dekompresją przestrzeni podbarkowej. Po zabiegu należy liczyć się z 3-4 miesięczną rehabilitacją. Kończyny nie unieruchamia się i bezpośrednio po zabiegu rozpoczyna ruchy bierne i czynne w stawie. Zabieg, zajęcia rehabilitacji i dyscyplina pacjenta zapewniają sprawny powrót do zdrowia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz