czwartek, 5 kwietnia 2012

Badania diagnostyczne


ECHO SERCA- ECHOKARDIOGRAFIA- odbywa się przy wykorzystaniu promieni ultradźwiękowych. Służy do oceny czynności i pracy serca, dużych naczyń. Przeprowadza się ją sondą, którą smaruje się żelem i masuje w okolicy serca. Widoczny jest wtedy obraz serca na monitorze. Pozwala na szybkie wykrycie wad serca ( nabytych i wrodzonych), chorób serca (wsierdzia i osierdzia), lokalizacji i wielkości serca, można zobaczyć jego wnętrze. Stosuje się ją rutynowo w czasie klasyfikacji sportowców do klas sportowych.

USG- badanie ultradźwiękowe, za jego pomocą diagnozuje się wszelkie choroby jamy brzusznej. Stosuje się je również w czasie ciąży, do określenia wielkości i budowy płodu, jego lokalizacji, wad płodu, rozmieszczenia narządów.

BADANIE ENDOSKOPOWE (wziernikowanie)- wprowadza się wzierniki do organizmu przez naturalne jamy ciała. Wziernik jest zaopatrzony w przyrząd optyczny, który pozwala zdiagnozować stan narządów wewnętrznych, dokładnie je obejrzeć. Wyróżnia się następujące odmiany badania endoskopowego:
  • GASTROSKOPIA- jest to włożenie rury do żołądka. Badanie bardzo nieprzyjemne (podrażnienie gardła i przełyku).
  • BADANIE HISTOPATYCZNE- jest to pobieranie wycinka, jeżeli wystąpiły jakieś zmiany patologiczne. Sprawdza czy dane miejsce nie uległo zrakowaceniu.
  • REKTOSKOPIA- badanie jelita grubego, wziernik wkłada się przez odbyt. Bardzo szybko wykrywa się zmiany, przynosi szybko efekty, można dzięki temu szybko zdiagnozować i można udzielić od razu pomocy. Do tego badania jelito musi być czyste, dla tego przed badaniem podaje się środki przeczyszczające i robi się lewatywę. Badanie odbywa się w pozycji kolankowo łokciowej.
  • LAPAROSKOPIA- jest to badanie inwazyjne, robi się nią proste zabiegi operacyjne. Rozcina się skórę na 1cm w jednym lub dwóch miejscach i w tym miejscu wprowadza się wziernik. Obecnie stosuje się ją do usuwania kamienia z pęcherzyka żółciowego (jeśli nie ma powikłań i kamieni w drogach pęcherzyka), usuwa się wyrostek robaczkowy, ciąże pozamaciczne itp.


TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA- jest to badanie komputerowe przy badaniu promieni X, czyli promienie rentgenowskich. Komora składa się z łóżka, na którym kładzie się osobą badaną i wsuwa się do komory, gdzie następuje badanie. Służy do wykrywania i diagnozowania zmian znajdujących się w mózgu. Każda płaszczyzna mózgu jest bardzo dobrze zbadana, badanie jest bardzo dokładne, wykrywa obrzęk mózgu, guzy, krwiaki.

MAMMOGRAFIA- powinno się robić co rok po 30 roku życia. W latach wcześniejszych zalecane jest USG. Wykrywa ono wszelkie zmiany, guzki na piersiach czy sutkach. Mammografia ma możliwość wykrywania bardzo małych guzków. Piersi należy badać systematycznie za pomocą mammografi, USG lub met. palpacyjną. Można w ten sposób ustrzec się przed nowotworem piersi, który występuje bardzo często u kobiet.

REZONANS MAGNETYCZNY- osoba badana jest wsuwana do tunelu (komory aparatu), który emituje pole magnetyczne, które z kolei emituje na nasze ciało. Dzięki temu mamy możliwość dokładnego zbadania części poszczególnych części poszczególnych badanych narządów. Wynikiem badania są zdjęcia. Badanie bardzo dobrze diagnozuje, pokazuje warstwowo najmniejsze obrzęki, guzki, krwiaki itp. Jest to badanie bardzo dokładne, można nim badać mięśnie, stawy, narządy wewnętrzne, kręgosłup.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz